10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Αγαπητοί γονείς

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι αύριο Παρασκευή 29/9/2023 στο σχολείο θα υλοποιηθούν δράσεις αφιερωμένες στην 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο 100769/Δ5/13.9.2023 του ΥΠΑΙΘΑ σε όλα τα σχολεία της χώρας θα διοργανωθούν δράσεις για την τόνωση του αθλητικού ιδεώδους και την σημασία της άθλησης στην ζωή των μαθητών και μαθητριών.

Έτσι ο Σύλλογος διδασκόντων και διδασκουσών αποφάσισε την υλοποίηση των κάτωθι εκδηλώσεων :

1. Περπάτημα ή εναλλακτικά τρέξιμο για 2023 μέτρα
  2. Διοργάνωση αγώνα μπάσκετ μεταξύ του Δημοτικού Λευκοπηγής και του σχολείου μας με σκοπό να τονώσουμε την συνεργασία , την επικοινωνία που θα οδηγήσουν στην ομαλή μετάβαση των μαθητών και μαθητριών του Δημοτικού στην επόμενη βαθμίδα.

Όλες αυτές οι δράσεις είναι εγκεκριμένες από το Υπουργείο και περιέχονται στην εγκύκλιο .

Οι μαθητές και οι μαθήτριες θα έρθουν χωρίς τσάντες στο σχολείο αλλά με αθλητική περιβολή. Τα μαθήματα θα ολοκληρωθούν στο 5ωρο, δηλαδή στις 12:35 το μεσημέρι και με την ολοκλήρωση του αγώνα μπάσκετ.

Έχουν ειδοποιηθεί τα μέσα μεταφοράς(λεωφορείο-ταξί) ώστε οι μαθητές και οι μαθήτριες να μεταβούν με ασφάλεια στα σπίτια τους.

Μαρία Κοντούλα